Електрическите предпазители са устройства, които защитават инсталациите, при възникване на повреда, чрез прекъсване на електрическата верига. От там произлиза и тяхното име, разговорно наречено като бушони. Предпазителите могат да бъдат с еднократна или многократна употреба – съответно със стопяем проводник (стопилка) и автоматични. След като функциите им влязат в употреба, тоест се образува прекалено висок заряд в утечката и предпазителите я изключат, би следвало отново да ги включите (повдигнете нагоре) и електрическото захранване да се възстанови. Изключение правят предпазителите с еднократна употреба, които преди това трябва да бъдат подменени с нови. Но, ако повредата продължава да е налице – значи се нуждаете от уменията на добър електротехник.
В какво се състои процедурата при подмяна на предпазител
При предпазител със стопяем проводник е важно и задължително условие, при извършване на смяната – първо да бъде изключено захранването от ел табло. В никакъв случай смяната не се извършва с такъв, който издържа на по-голямо напрежение или е с друг ампераж. Важно е да се спази предварително определената схема на свързване, защото промяната може да предизвика дефекти и претоварване на уредите, свързани в дадения токов кръг.
При смяната на автоматични предпазители трябва първо да бъде установено какъв е източникът на проблема. Това може да бъде късо съединение, претоварване във веригата, разхлабени връзки на контакта или дефект в самия предпазител. В случая е нужна експертна намеса от опитен електротехник, какъвто можете да откриете в elektrouslugi.net.
Защо да се доверите на elektrouslugi.net
Ние гарантираме бързо и своевременно отзоваване след Вашето повикване, компетентна и професионална грижа и изгодни и бързи резултати. Не би било във Ваш плюс да отдадете тази отговорна задача на недостатъчно опитен или самоук „специалист”, защото първо рискувате безопасността му на живот и второ рискувате повредата в ел таблото да прерасне в по-голяма и това да повлияе на бъдещата правилна експлоатация на ел уредите, при неправилно свързване и запазване на посоката на тока. Неговата посока винаги е зададена на електрическа схема в страничната част на предпазителя. Самата смяна е лесна, но спазването на правилата за посоката на тока и за безопасна работа – не са за всеки!